18 Grudzień imieniny obchodzi: Laura, Bogusław, Gracjan zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Bezpieczeństwo

 


Podstawowe zasady bezpieczeństwa


Nie korzystaj z nośników ( pendrive, fdd i itp...) których miejsce pracy są komputery poza terenem szkoły - obecnie jest to najczęstrza przyczyna infekcji przez groźne wirusy

Aktualizuj swój program antywirusowy
Koniecznie pamiętaj o aktualizowaniu programu antywirusowego. W większości przypadków wystarczy zaraz po instalacji ustawić program w taki sposób, aby automatycznie pobierał aktualizacje z Internetu. Ustaw pobieranie aktualizacji możliwe jak najczęściej – dostępność nowych aktualizacji powinna być sprawdzana przynajmniej raz dziennie a jeżeli to możliwe, to nawet kilka razy w ciągu dnia. Co ważne, również nowoczesne programy korzystające z technologii takich jak ThreatSense powinny być regularnie aktualizowane. W tego typu rozwiązaniach sygnatury wirusów są wciąż jednym z elementów służących wykrywaniu zagrożeń. Ponadto sam silnik analizy heurystycznej jest regularnie doskonalony i "dostrajany" do najnowszych typów zagrożeń.


Skanuj profilaktycznie
Co jakiś czas (raz na tydzień, raz na miesiąc) uruchom skanowanie programem antywirusowym wszystkich zbiorów na dyskach w twoim komputerze.


Ściągaj aktualizacje naprawiające błędy
Pamiętaj o systematycznej aktualizacji używanego oprogramowania – instaluj regularnie wszystkie łaty i aktualizacje do wszystkich programów. Dotyczy to przede wszystkim systemu operacyjnego. Jeżeli jesteś użytkownikiem systemu Windows, aktywuj opcje automatycznego pobierania i powiadamiania o aktualizacjach.


Ostrożnie z uprawnieniami
Do codziennej pracy z komputerem nie używaj konta o uprawnieniach administratora. Załóż dodatkowe konto użytkownika o ograniczonych uprawnieniach i z niego korzystaj w codziennej pracy. Konta użytkownika o uprawnieniach administratora używaj tylko wtedy, kiedy to niezbędne - instalując nowe programy lub zmieniając konfiguracje.


Nie otwieraj nieznanych załączników poczty
Bądź ostrożny korzystając z poczty elektronicznej. Kusząco wyglądające wiadomości od nieznanych Ci osób po prostu usuwaj nie otwierając załączników. Raczej nie zdobędziesz milionów dolarów, ani nawet kilku setek pomagając komuś przez udostępnienie swojego rachunku bankowego do celów przechowania jego pieniędzy. Twój bank internetowy, eBay czy też PayPal nigdy nie poprosi Cię o podanie swojego poufnego hasła w zwykłej korespondencji mailowej.


Uważaj w internecie
Bądź nieufny odwiedzając nieznane strony internetowe. Nie wyrażaj zgody na instalację czegokolwiek czy zapis na twoim dysku, jeżeli nie jesteś pewien, że właściciel strony jest godny zaufania.


Twórz kopie zapasowe
Twórz regularnie kopie zapasowe tych danych, które są dla ciebie ważne. Przyda się nie tylko w przypadku problemów z wirusami ale przede wszystkim w przypadku awarii dysku.


Zachowaj spokój
Jeżeli twój komputer zostanie zaatakowany przez wirusy lub inne złośliwe programu, nie wpadaj w panikę. Zastanów się co powinieneś zrobić i dopiero wtedy przystępuj do działania. Często zniszczenia spowodowane nierozważnym działaniem są większe niż spowodowane przez wirusy.

2008.08.28 H&K Email: korolczukh@gmail.com